Увійти
30.01.2007

Міф про фахівця

Один з фахівців з продажу в інтернет скаржиться іншому: знаєш, ось я проводжу семінари і тренінги, щоб навчити людей заробляти в Мережі. Я кажу їм: у вас є продукт, давайте подивимося, як зробити його прибутковим продуктом, як вивчити електронний ринок, як правильно запропонувати товар…а вони після курсу навчання починають писати і продавати книги «як заробити в Мережі» і складають мені конкуренцію.

(Майже анекдот)

Інтернет зайняв міцні позиції в нашому житті: погода на завтра і афіші, плітки і новини, ринок цінних паперів і просто Ринок. Електронна комерція набирає обертів. Запитайте людину, яка за службовим обов'язком має справу з цифрами, і він скаже: за минулий 2006 рік продажі в світовій Мережі підскочили на N%, в Рунеті зросли до N! % І забезпечили учасникам інтернет бізнесу до (NN..фіга) відсотків доходу. Запитайте у простого обивателя і він, не знаючи цифр, вірно вловить тенденції: «Інтернет - рулить».

Дійсно, незважаючи на те, що період становлення електронної комерції в Рунеті ще досить короткий, темпи зростання цілком здатні вразити уяву будь-якого поважаючого себе бізнесмена. Гігантська мережа, мобільний, незалежна майданчик для реклами і піару, оцінки пропозиції і попиту, що охоплює, як на замовлення, самий освічений і кредитоспроможний верства населення, зростаюча як снігова куля. Як кажуть на Сході «віслюкові зрозуміло» на цьому треба робити БІЗНЕС. Питання: кому і як? Виходячи з розглянутих вище тенденцій, розширити свій офф-лайн бізнес може майже кожен. Нехай це буде не інтернет-супермаркет, а просто грамотне подання до Мережі себе і свого товару. Будь-який прояв в он-лайні варте уваги. Однак, існує одна вельми не маленька проблема: приходячи з реального ринку в інтернет, люди часто не мають знань про Віртуальному Світі, в якому збираються зайнятися комерцією. Тобто не мають уявлення про діючі в ньому законах і закономірності, про можливості та способи оцінки і планування, про просування і рекламу, нарешті. Нерідко існує одне з найбільш архаїчних думок - достатньо написати сайт з пропозицією свого продукту і вивісити його в мережу, як рекламу. А чому б і ні? Тільки чи побачить хто таку рекламу в Мережі - адже це не плакат на головному проспекті Столиці? Природно, що найбільш адекватним треба вважати наступний підхід: якщо ти виходиш на новий ринок, то повинен вивчити його особливості. У чому ж проблема? Проблема в тому, що звичайному підприємцю офф-лайн бізнесу дуже важко уявити, як працює віртуальний простір. Тому, що виникло воно спочатку за примхою програмістів і програм. І багатьох це збиває з пантелику. Крім тих, хто точно відчуває себе тут як риба у воді, оскільки не тільки знає, а й може використовувати ці закони і розроблені під них рішення-програми на благо будь-якого бізнесу. Отже, потрібні ФАХІВЦІ. Гіп-гіп-ура, освіта знову в ціні. Потрібно грамотно інтернет-маркетологи, ПРОФЕСІЙНІ інтернет-менеджери, ГЕНІЇ управлінці-сайтами, ВІРТУОЗИ піарники і далі по наростаючій, оскільки конкуренція в Мережі - штука цілком речова і помилок на сучасному рівні ведення справ не прощає.

Отже, ми вже безпосередньо підходимо до головного - хто вони такі і що вони роблять - ФАХІВЦІ з електронної комерції. Спробуємо розібратися в цьому на прикладі простих запитань, узагальнених співробітниками компанії NetPromoter, однією з найбільш серйозних на російському ринку в сфері просування інтернет-бізнесу.

Питання №1: Спеціаліст - це такий програміст, який знає, як написати сайт і зареєструвати його в пошукових машинах? Напевно, він знає і все інше, що з ним, тобто сайтом, треба робити, щоб його побачили потенційні покупці, і зробить це за невелику надбавку до платні?

Відповідь: якщо у вас є програміст, який створив і оновлює сайт вашої компанії, то зовсім не обов'язково, що він є Спеціалістом в області розкрутки сайтів. Існує величезна кількість тонкощів, що дозволяють інформації з вашого сайту бути на перших сторінках пошукових систем (а це і є найдієвіша «реклама» в електронному бізнесі). Звичайно, в них можна розібратися з часом, що називається, на власному досвіді, але треба пам'ятати, що є люди, які спеціалізуються тільки на цьому, здатні постійно відстежувати всі зміни у віртуальному рейтингу вашої фірми. Більше того, такі ФАХІВЦІ вже написали багато складних і хитромудрих програм-помічників, які полегшують роботу з просування сайту в Мережі і, на худий кінець, якщо ваш програміст бажає отримувати надбавку до зарплати, він може спробувати скористатися ліцензійними пакетами таких програм. Це буде набагато ефективніше, ніж починати з нуля.
До цього питання, мабуть, слід додати ще один нюанс. Чому варто після розробки сайту віддати його в руки професійним оптимізаторам, а не професійним розробникам, навіть якщо це шановна компанія, у якої ви замовляли сайт, а не просто програміст вашої фірми? Давайте подивимося на цю справу з такого боку: якщо компанія, створюючи для вас ресурс, що не приділила належної уваги тому, як сайт буде реально виглядати в Мережі (не зовнішній вигляд, для покупців, звичайно, а рейтинг в пошукових системах, в першу чергу) , то де гарантії, що вони взагалі можуть грамотно це зробити? Крім того, зазвичай важко виявити помилки, допущені власноруч - необхідний погляд з боку. І якщо ви звернетеся до фахівця, то мінімум, що вони для вас зроблять - назвуть всі недоліки вашого сайту і видадуть рекомендації по його правильному просуванню.

Питання №2: Досить найняти фахівця з оптимізації сайту і у нас більше не буде проблем?

Відповідь: Якщо дуже пощастить!
Насправді, це досить неоднозначне питання, який, зокрема, зачіпає ваші наміри щодо управління всім ресурсом. І тут є як мінімум два варіанти. Перший - ви наймаєте ФАХІВЦЯ і говорите - мені важливо, щоб мої продажі збільшилися і віддаєте йому в руки весь бізнес-процес. Однак фахівці з оптимізації і просування сайтів зазвичай не є Фахівцями з продажу, а вам, як не фахівцю по віртуальних справах важко оцінити, наскільки дієва їх робота (а раптом можна зробити значно краще?). Звичайно, у них, тобто фахівців, існують критерії оптимізації сайту, але хто в них буде розбиратися? Може менеджер вашої компанії? Але він у цих критеріях, вибачте, ні-в-зуб-ногою. Тим не менше, не можна не відзначити, що сьогодні на ринок Рунета вже прийшли справжні Фахівці: менеджери та програмісти в одній особі. Але, як у справжніх ФАХІВЦІВ їхні послуги коштують справжні гроші. Мабуть, якщо ви шукаєте компроміси, то ними можуть стати спеціально розроблені програми, що дозволяють «злегка підготовленому» менеджеру Компанії контролювати і направляти процес роботи програм / людей-оптимізаторів. Це, власне, і є другий варіант. Фактично симбіоз двох бізнес ніш, реальною і віртуальною. Як всякий симбіоз, зауважимо, вельми плідний союз.

Питання №3: Як зробити все дешевше?

Відповідь: Це інвестиції у ваш бізнес. Треба ставитися до них серйозніше.
Таке питання, по-суті, виникає з міфу, типового для рунетовського бізнесу в цілому. Це міф «про дешевий Фахівці». Чому міф? Тому що на досвіді реального бізнесу вже пора зрозуміти, що дешева тільки ковбаса в мишоловці. Тим не менш, непогано з'ясувати для себе таке питання: а що ви будете сплачувати свої гроші?
Ви будете сплачувати Свої гроші за те, щоб вам зробили якісний сайт, якісно його розкрутили в інтернеті і, найголовніше, щоб вас продовжували обслуговувати. Такий собі післяпродажний сервіс і гарант вашого спокою на довгий час. Інтернет занадто мобільний, занадто мінливий. Якщо, ви, приміром, купуєте для Свого Сайту програми, які створені для розкрутки сайтів і сподіваєтеся, що це разовий платіж, то він буде дійсно разовим тільки в тому випадку, якщо до програм додається постійне оновлення баз даних (а як же, пошуковики не сплять, міняють алгоритми ранжирування, наприклад), а головне, підтримка СПЕЦІАЛІСТІВ, які всі ці зміни відстежують і створюють нові програмні-контратаки для порятунку вашого сайту в інформаційному морі. Тут треба просто дістати калькулятор і подумати: якщо вам пропонують заплатити за дуже хороше «обладнання» вашого бізнес-сайту, отак $ 30, то який поважаючий себе СПЕЦІАЛІСТ буде постійно працювати над програмами і надавати вам підтримку в будь-яких складних ситуаціях за такі гроші? Таким чином, шукайте професіоналів і розумне співвідношення ціна / якість / сервіс.

Питання №4: Де гарантії?

Відповідь: спробуємо розібратися, які гарантії вам потрібні, що можуть гарантувати ФАХІВЦІ. І добре це чи погано (як це не парадоксально звучить) стовідсоткові гарантії.
Отже, від оптимізаторів, як правило, вимагають гарантії виведення сайту на лідируючі позиції в пошукових машинах. Більш того, хочеться гарантій, що ці гарантії на 100%. Для людини, далекої від світу пошукової оптимізації такі гарантії представляються можливими і досяжними. Але чи реально це на практиці, чи це просто порожні обіцянки, свого роду недобросовісна реклама фірми-оптимізатора? Швидше второе..І ось чому. Алгоритми ранжирування пошукових систем відомі тільки безпосередньо адміністрації пошукових систем, вони постійно змінюються! В один прекрасний ранок можна прокинутися і не виявити свій Сайт у видачі пошуковика на перших трьох, а то й десяти сторінках. Компанія ФАХІВЦІВ-оптимізаторів може гарантувати, що в таких випадках зробить все, щоб повернути лідируючі позиції. Природно, це можливо тільки в тому випадку, якщо вона виконує для вас не разову розкрутку, а гарантує постійну допомогу, як своєму клієнтові.
Крім того, існують такі підводні камені, як «чорна» оптимізація. Фактично це гра на грані фолу. Програмісти, що займаються оптимізацією, знають ряд недозволених прийомів, які реально можуть підняти рейтинг вашого сайту. Однак вони ніколи не скажуть вам, що ці прийоми, у разі їх виявлення з боку пошуковиків, неминуче призведуть до покарання. Ваш сайт може бути виключений з рейтингу, і доведеться все починати з нуля. ФАХІВЦІ завжди будуть дотримуватися правил пошукових машин, в ручну, або використовуючи спеціальні програми, адаптовані роботу людину. Саме це буде вашою гарантією в разі будь-яких форс-мажорних обставин.

Питання №5: В чому полягатимуть конкретні вигоди роботи зі спеціальним програмним забезпеченням, оптимизирующим мій інтернет-бізнес?

Відповідь:: просто спробуємо узагальнити багато чого з того, що вже було сказано вище.
По-перше, купуючи спеціально розроблені програми для оптимізації інтернет-бізнесу, ви отримуєте інструмент для роботи Своїх СПЕЦІАЛІСТІВ, для контролю вашими менеджерами та керівниками проектів роботи веб-майстрів, програмістів і фірм-оптимізаторів, послугами яких ви вирішили скористатися. Такі програми, розроблені, наприклад, згаданої вище компанією NetPromoter, спеціально зроблені так, що не вимагають особливих знань і навичок.
По-друге, подібні програми створені саме для того, щоб заощадити ваш час. Вони дозволяють автоматизувати процес і працювати одному співробітнику всього кілька годин на день, у тому числі і з двома і більше проектами одноразово.
По-третє, що передбачено в роботі будь-якої поважаючої себе компанії, один раз заплативши за пакет програм, ви будете безкоштовно отримувати оновлення баз даних, нові версії програм і підтримку ФАХІВЦІВ цієї компанії. На останній пункт слід звернути особливу увагу. Це практично один з критеріїв, за яким можна оцінити - варто мати справу з компанією-оптимізатором чи ні. В одному випадку ви платите один раз за те, що для вас один раз виконають роботу. В іншому - платите один раз, за те, що вам постійно будуть надавати підтримку в подальшому. Як кажуть, відчуйте різницю.

Питання №6: Чи є можливість глибше ознайомитися зі спеціальним програмним забезпеченням, дізнатися всі його можливості в розвитку інтернет-комерції, і навчитися використовувати їх у повному обсязі?

Відповідь:: Попит на освіту в області інтернет-комерції зростає. Природно, що російські фірми, розвиваючі і курирують цей напрям, вже готові запропонувати свій досвід новачкам віртуального бізнесу. Аудит, аналіз допущених помилок, аналіз сайтів-конкурентів і вашого сегмента ринку, результати і висновки статистичного аналізу, та багато іншого - спеціальні програми легко ляжуть в основу вашого бізнесу, допоможуть спланувати, здійснити і оцінити. Коло проблем і професійних рішень досить широкий. Коло знань потенційних користувачів поки, на жаль, дуже вузьке. Саме тому компанія NetPromoter, що працює в області кибермаркетинга, регулярно проводить освітні безкоштовні семінари из сериї "Аналіз, просування і управління ресурсом в інтернеті". Ця ж компанія бере участь у написанні та публікації комплексних навчальних посібників і розвиває співробітництво з провідними навчальними закладами, зокрема, з Академією народного господарства при уряді РФ. На даний момент подібні проекти мають статус скоріше «першої ластівки», ніж загальноприйнятих, проте вони дозволяють вести діалог між ФАХІВЦЯМИ і тими, хто вже зіткнувся з завданнями просування ресурсів в інтернеті і зацікавлений в отриманні найбільш повної і коректної інформації.

Повернення до списку